Како су жене у једној држави дошле до власти?

Однос броја жена и мушкараца на планети је негде око 50 – 50. На сваких 100 жена рађа се око 107 мушкараца у просеку и то је демографска специфичност и правилност. Суштински однос је приближан и постоје варијације у односу на историјске периоде које су карактерисали огромни ратови и страдања, пандемије… Исто, постоје варијације и у односу на регионе. Као што знамо жене не заузимају пропорционално и једнак број позиција у систему одлучивања, тј. парламентима, извршним телима, законодавству… Заузимају тек четвртину политичких позиција у свету.

Само три државе у
свету имају преко
50% жена у свом
законодавству

Рекли бисмо да су мере постизања равноправности жена дошле из европских и англосаксонских држава и везујемо их за њих. Чули смо сигурно сви да и код нас постоје мере попут оних да 30% мање заступљеног пола мора бити укључено у законодавствима. По правилу, то и јесу жене. Такве мере представљају у многим земаља стандард у постизању родне равноправности и стандард у процесу повећања броја жена на управљачким местима. У неким земљама жене су дошле и до највише позиције, међутим јасно је да су мање укључене у власти. Родна (не)равноправност присутна је у многим областима и говори о квалитету живота и правима жена. Доступност управљачким позиција једна је од њих, али свакако овај сегмент не говори о целокупној ситуацији и стању на пољу равноправности на једном подручју, држави… Гледајући анализу и статистику у једном броју Националне географије увидео сам да постоје три земље које немају жене у државном законодавству. Такође, на свету постоје и само три земље у којима жене чине више од 50% на истим позицијама. Шта мислите које би те земље могле бити, или макар са ког су континента? У једној од њих жене су на другачији начин дошле до власти.

Па, да кренемо! На трећем месту се налази Боливија, на другом месту је Куба… And the winner is Руанда. Да… Афричка земља. Све три, заправо су земље ван колевке демократије. Колико ли stereotipNO размишљамо? Видећемо већ касније… Руанда је као што већина зна, држава на источном делу Африке. Ја сам је увек памтио као део тројца, Уганда, Руанда и Бурунди. Шта се заправо десило у Руанди?

Нажалост, није Руанда толико прогресивна када је равноправност у питању. Неке друге околности обликовале су данашње стање. Насупрот равноправности као модерне тековине, стоји оно најгоре у човечанству и цивилизацији – рат. Руанда је крајем 20. века, од 1990-1994. године у цивилном рату преживела геноцид. Процењује се да је чак и до милион грађана погинуло. Како су мушкарци ратници, изгинулих је било пуно. Такође, жене су доживеле зверска масовна мучења. Рат, а потом, миграције и затвореништва мушкараца били су демографски фактор данашњег односа мушкараца и жена у државном законодавству Руанде. Тако да су жене након тога чиниле, процењује се, чак и до 70% од укупне популације ове земље. Рекао бих да постоји још један битан фактор у свему овоме. У Руанди је постојала традиција где су жене заузимале одређене позиције и имале важну улогу у заједници. Ово нам употпуњује слику о околностима које су од утицаја на положај жене у друштву. Присуство матријархата би утицао на другачију слику, верујем.

„Политички потези наклоњени женама такође су уважили … улогу коју су жене имале при доношењу одлука у претколонијалном добу, када су локални краљеви имали своје мајке као саветнице, док су жене на селу водиле заједницу, а мушкарци су углавном водили стоку на испашу.“
Абузеид, А. (2019). Преображај Руанде. Национална географија, 11. 2019, 74-85.

Рат као највећа цивилизацијска катастрофа јe у Руанду на велика врата донела равноправнији положај жена. Иако сy у западним земљама присутне повољније околности, суштинска равноправност и боље могућности, то се тамо у многим сегментима друштва није десило. Оно што је цивилазицијски још назадније и поражавајуће, пре свега, јесте чињеница да су жене у већини у власти ове земље из разлога погибије стотине хиљада мушкараца. Ако поновимо да само три земље у свету имају у свом државном законодавству више од 50% жена, ова чињеница добија на значају и на глобалном нивоу.

Руанда је заправо
јасан пример и
доказ постојања
неравноправности

У Руанди где жене нису биле образоване, где им приступ образовању није био једнако доступан и где су доживљавале дискриминацију и огромно насиље, оне су из таквих услова обрнуле ток и дале огроман допринос вођењу државе након тешких и ратних година. Није Руанда земља равноправности и није место где је женама лакше, Руанда је земља пример да жене могу и морају да се укључују у све нивое одлучивања. Руанда је земља парадокс која је јасни показатељ колика је заправо димензија неравноправности. Рат је „мушка“ ствар, али су Руанђанке испале потпуне краљице и праве ратнице. Водиле су земљу након хаоса у и даље неравноправном окружењу. Пред њима су сада огромни изазови 21. века који се не разликују и даље довољно од 20. а демографија сада не ради за њих. На пољу родне равноправности мораће се десити и суштински помаци како би право на избор и једнаке могућности било природно право, оно по рођењу.

0Shares

2 Replies to “Како су жене у једној држави дошле до власти?”

  1. Zanimljiva tema, tekst sa podacima koje, priznajem, nisam znala. Ovo je prvi Vas blog, koji sam procitala i dopao mi se. Verujem da su i ostali, sudeci po naslovima, isto toliko zanimljivi i sadrzajni. Procitacu ih obavezno. Odabir tema Vam je odlican!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *